Saborski zastupnik Veljko Kajtazi je održao dinamično i sadržajno predavanje o svom radu i iskustvima u nastojanju da doprinese poboljšanju kvalitete života i uključivanju romske nacionalne manjine u hrvatsko društvo za tridesetak studenata pete godine Fakulteta političkih znanosti, koje je u posjet Savezu Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” doveo prof. dr. Siniša Tatalović. Osim o svom političkom radu i radu na terenu – na lokalitetima gdje Romi žive, govorio je i o radu Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”. Istaknuo je značaj gradnje Romskog memorijalnog centra i Zida boli u Uštici pored Jasenovca gdje se nalazi 21 masovna grobnica u kojima su posmrtni ostaci više od 16 000 Roma, Romkinja i djece koje su Ustaše mučki i nadasve okrutno poubijali. Govorio je o radu Središnje knjižnice Roma, prisjetivši se kako je u prošloj godini, koja je proglašena od strane Ministarstva kulture i medija “Godinom knjige”, SRRH “KALI SARA” kroz svoj izdavački rad objavila dvije knjige “Romanipe – iz sjene na svjetlo” i “Snove jednog Roma” autobiografiju Veljka Kajtazija. Također je studentima govorio o ključnim praznicima koje Romi slave: Svjetskom danu Roma (8. travnja), Svjetskom danu romskog jezika (4. studenog) i Međunarodnom danu sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu / Samudaripen (2. kolovoza). Istaknuo je i važnost rada novootvorenog Romskog edukacijsko-kulturnog centra te aktivnosti SRRH “KALI SARA” kojima se potiče romska zajednica na obrazovanje poput stipendija za učenike i studente, kvotama prilikom upisa kao primjer dobre prakse i pozitivne diskriminacije na Zdravstvenom Veleučilištu, nastojanjima da što više mladih Roma upisuje četverogodišnje srednje škole kako bi se mogli upisivati i na fakultete. Saborski zastupnik Veljko Kajtazi rekao je studentima kako se osobno zalaže da i srednja škola bude obavezna jer bi to za romsku zajednicu bilo poticajno.
Predsjednica SRRH “KALI SARA”, Suzana Krčmar vrlo otvoreno i iskreno je upoznala studente s primjerima diskriminacije prema Romima te kako je teško živjeti s takvim povredama. Naime 51% Roma i 35% Romkinja je osjetilo diskriminaciju prilikom zapošljavanja, a pojavljuje se i u drugim aspektima života. Tako primjerice mlade Rome u nekim kafićima odbijaju poslužiti, u neke škole ulaze na poseban ulaz i njihovi razredi su fizički odvojeni od drugih učenika itd.
Studenti su pokazali veliki interes za sve teme predavanja, diskusija je bila izrazito živa, te su pri odlasku, oni koji su željeli, imali priliku dobiti individualiziranu posvetu na knjigu saborskog zastupnika Veljka Kajtazija “Snovi jednog Roma”.