Svjetski dan Roma 2022.: “Romi kao indijska dijaspora-neraskidive veze”


Svjetski dan Roma 2022. godine je obilježen svečanom međunarodnom konferencijom “Romi kao indijska dijaspora – neraskidive veze” koja se održala od 10. do 12. travnja na više lokacija: u hotelu Westin, Romskom memorijalnom centru Uštica i Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Međunarodnu konferenciju je povodom jednog od najznačajnijih romskih datuma – Svjetskog dana Roma, organizirao Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”, zajedno sa Filozofskim fakultetom Sveučilišta u ZagrebuInstitutom za društvene znanosti “Ivo Pilar” i Institutom za migracije i narodnosti, a uz podršku Vlade Republike Hrvatske.

Cilj konferencije je bio jačanje transnacionalne romske suradnje i zbližavanje romske dijaspore i Republike Indije. Otvorenju konferencije prisustvovali su visoki uzvanici: Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Melita Mulić, izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, Ivan Čelić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, Davorko Vidović, potpredsjednik Sabora RH, Sabina Glasovac, potpredsjednica Sabora RH, Boris Milošević, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske, ministara i njihovih izaslanika, zastupnika i zastupnica u Saboru RH, parlamentu Republike Turske, Srbije i Kosova te Europskom parlamentu. Od predstavnika Roma potrebno je istaknuti Normunda Rudeviča predsjednika Međunarodne romske unije, predstavnike i predsjednike Vijeća romske nacionalne manjine Grada Zagreba, Bjelovarsko-bilogorske, Varaždinske, Međimurske, Osječko-baranjske, Brodsko-posavske i Istarske županije, kao i predstavnici Roma iz raznih hrvatskih gradova i općina te romskih udruga iz Hrvatske zajedno s predstavnicima zaklada i organizacija civilnog društva, ravnateljima i predstavnicima osnovnih i srednjih škola i visokih učilišta.

Upravo zbog globalnog značaja središnje teme međunarodne konferencije o odnosu Roma i Republike Indije za sve Rome, a koji je započet još 1970. godine kada je premijerka Indira Gandhi obećala svoju podršku u predstavljanju Roma pred UN-om., ovogodišnja se konferencija smatra najvećom i najznačajnijom nakon londonske. Tome doprinosi i činjenica da su ovom prigodom okupljeni predstavnici Roma iz čak 17 zemalja: Turske, Nizozemske, Njemačke, Slovenije, Srbije, Slovačke, Italije, Kosova, Latvije, Bugarske, Indije, Makedonije, Španjolske, Francuske, Mađarske, Belgije i Hrvatske.
Inicijator međunarodnog dijaloga o Romima kao indijskoj dijaspori je saborski zastupnik i predsjednik Organizacijskog odbora Međunarodne konferencije Veljko Kajtazi. Povod da okupi romske predstavnike iz cijelog svijeta bio je njegov državnički posjet Republici Indiji u ožujku 2018. godine i susreti s najvišim dužnosnicima te velike zemlje s kojima je imao priliku razgovarati o priznanju Roma od strane Republike Indije. Iako romski narod još uvijek nije službeno priznat kao indijska dijaspora, taj državnički posjet doprinio je podizanju svijesti o važnosti tog pitanja, kao i pitanja ujedinjenja romskih zajednica i međunarodnih romskih organizacija.

U Kristalnoj dvorani hotela Westin međunarodnu konferenciju je otvorio saborski zastupnik Veljko Kajtazi, koji je između ostalog istaknuo: „Cilj ove konferencije je dati odgovor na pitanje što Romima danas znači njihovo indijsko porijeklo i što mi želimo kao zajednica u odnosu na današnju Republiku Indiju? Je li tu dovoljna samo kulturna i prigodna suradnja ili bi trebali ići korak dalje i tražiti da nam se kao narodu prizna i neki vid formalnog pravno-političkog priznanja?”. U nastavku obraćanja govorio je o relevantnim inicijativama koje poduzima Republika Hrvatska u nastojanjima da poboljša položaj Roma u društvu: „Ono što smo mi učinili u Republici Hrvatskoj je da smo prestali od Roma praviti posebne slučajeve već smo uveli konkretne politike za unapređenje položaja Roma kroz redovne aktivnosti resornih ministarstava ili drugim riječima, prepoznali smo da su potrebe Roma iste kao i svih drugih građana s tim da aktivno radimo na tome da izjednačimo životne i početne prilike kao nužan preduvjet integracije. Šaljem poruku da je potrebno kreirati konkretne projekte od kojih izravne koristi imaju pripadnici romske zajednice s ciljem da izbrišemo, još uvijek, ogromne razlike koje uvjetuju sve ono ružno što se događa.”

Na dvodnevnoj znanstvenoj konferenciji obrađene su teme ”Stradanje Roma u Drugom svjetskom radu (Samudaripen)”, ”Migracija Roma (u jugoistočnoj Europi)”, ”Romski jezik i jezikoslovlje” te ”Pluriperspektivnost u pristupu proučavanja romske problematike”.
Drugog dana konferencije sudionici su posjetili Romski memorijalni centar (RMC) Uštica kroz koji ih je provela kustosica RMC-a Dunja Jakopović. Večernji kulturno – umjetnički program održan je u Hrvatskom narodnom kazalištu, prigodom kojeg su dodijeljene godišnje nagrade povodom Svjetskog dana Roma zaslužnim pojedincima iz javnog, političkog i društvenog života koji su svojim dugogodišnjim radom doprinijeli razvoju poboljšanju položaja romske zajednice u Hrvatskoj. Tako su nagrade dobili Alen Tahiri za promicanje ljudskih prava, Aleksandar Racz, za pomoć pri upisima romske djece i mladih na visokoškolske ustanove i Goran Beus Richembergh, publicist i političar koji iskreno i sa svim svojim znanjima i vještinama radi na poboljšanju položaja romske nacionalne manjine u hrvatskom društvu i značajno podržava rad SRRH „KALI SARA“.

Kao zaključak konferencije predstavljena je Deklaracija na romskom, hrvatskom i engleskom jeziku koju su potpisali romski predstavnici iz svih 17 zemalja sudionica, Savez Roma u Republici Hrvatskoj  „KALI SARA“ i romske organizacije u sastavu Međunarodne romske unije.

hacklink al hack forum organik hit