Po prvi puta u Republici Hrvatskoj, pripadnici romske populacije obilježili su Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve holokausta. U organizaciji UZOR “KALI SARE” i CPUEU iz Zagreba ovaj događaj obilježen je na Romskom groblju Uštica kod Jasenovca.
Samo u imeničnom popisu žrtava logora Jasenovac, koji se vodi u Spomen području Jasenovac je više od 16 000 Roma od kojih je gotovo 6000 djece. Ali, imenični popis, kada je riječ o Romima, nikada neće pokazati pravu istinu jer o ubijanju Roma ustaška evidencija se najčešće svodila na zapise tipa „U Jasenovac dopremljeno 3 vagona Roma i likvidirano po dolasku.“ A uz Jasenovac, Romi su ubijani i u drugim ustaškim logorima i na stotinama drugih lokacija na području današnje Republike Hrvatske, Republike Bosne i Hercegovine i dijelovima Republike Srbije. Mi Romi ni sada, u 21. stoljeću nemamo točne evidencije, a u to vrijeme podaci o životu Roma nisu najčešće ni vođeni, a i brojni su primjeri kada su ustaše istrijebile cijela romska naselja i nije ostao nitko da poslije rata svjedoči o imenima i sudbinama ubijenih Roma. Koliki su razmjeri genocida bili najbolje ilustrira podatak da je na popisu 1948. godine na području današnje Republike Hrvatske živjelo samo četiri stotine i pet Roma.
Holokaust Roma zahvatio je najveći dio Europe i rezultirao ubijanjem, prema procjenama od 220 do 500 000 Roma. U nacističkom koncentracijskom logoru Auschwitz ubijeni su deseci tisuće Roma, a jedna od najtragičnijih epizoda dogodila se u noći s 2. na 3. kolovoza 1944. godine kada su nacisti pobili posljednju grupu od 2897 Roma. U spomen na taj događaj, Vijeće Europe je, na incijativu brojnih romskih organizacija proglasilo 2.8. Međunarodnim danom sjećanja na romske žrtve holokausta. Uz komemoraciju u Jasenovcu, koja se održavala po prvi put, danas se komemorativni skupovi održavaju i u Strasbourgu ispred zgrade Vijeća Europe, u Budimpešti, u Dublinu, u više njemačkih i drugih europskih gradova.